Led 13, 2019
93 Views

Kanadské bodování NHL

Written by

Kanadské bodování je statistický ukazatel v ledním hokeji, který je jakýmsi hlavním ukazatelem hráčových útočných kvalit.

Za každý gól, který hráč vstřelil, i za gól, na který nahrál, získává hráč jeden bod (též „kanadský bod“). Vítězové v kanadském bodování bývají v jednotlivých ligách oceňováni trofejemi. Například v NHL získá vítěz kanadského bodování sezóny Art Ross Trophy.

NHL statistiky / Kanadské bodování NHL

 

Kanadského bodování NHL

Kanadské bodování NHL všech dob

Kanadské bodování NHL češi

Historicky nejvíc krát cenu pro vítěze kanadského bodování NHL získal legendární Wayne Gretzky, a to celkem desetkrát. V poslední době, kdy je hokej velmi vyrovnaný, už nezískává pravidelně po sobě vítězství tentýž hráč jako tomu bylo v minulých letech. Poslednímu hráči, kterému se podařilo Art Ross Trophy obhájit dva roky byl  Jaromír Jágr.

Trofej Art Ross Trophy se poprvé dočkala svého vítěze v roce 1948. Tuto cenu si tenkrát odnesl Elmer Lach z týmu Montreal Canadiens. Ponejvíce na ni dosáhl hráč Wayne Gretzky z profesionálního týmu Edmonton Oilers. Tuto trofej vyhrál až desetkrát. Za zmínku stojí také Gordie Howe z týmu Detroit Red Wings a Mario Lemieux z Pittsburgh Penguins. Zmínění hráči získali tuto trofej šestkrát. Legendární český hokejista Jaromír Jágr měl možnost tuto cenu držet v ruce pětkrát.

Wayne Gretzky vyhlášen rekordmanem, neboť získal v sezóně 215 bodů. A nejnižší počet bodů nastřílel Elmer Lach. Sidney Crosby se zapsal jako nejmladší hráč, který ve svých devatenácti letech nastřílel 102 bodů v sezóně 2005/06.

Article Categories:
NHL